Saç dökülmesinin nedenleri ve önlemler

Saç dökülmesinin nedenleri arasında kişilerin durumlarına göre pek çok farklı neden olabilir. Yanlış uygulamalar veya beslenme şekli de saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olabilir. Kadınlarda yaşana n saç dökülmeleri farklı dönemlerde artış gösterebilir. Bunun durumu hormonlarda ortaya çıkan değişimlerdir. Özellikle hamilelik döneminde bayanlarda saç dökülme oranı daha da artış göstermektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasından ailesel nedenlerde yer alabilir. Saç dökülme hastalığı kişilerin ailelerinde olması durumunda devam edebilir. Yağlı ve kirli saçlar hava alamayacağı için deride oluşan bu durumlar saçın dökülmesine neden olabilir.

Saça uygulanan farklı ürünlerde saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Şekillendirmek amacı ile kullanılacak olan ürünler saçlara zarar vererek dökülmesine yol açabilir. Ayrıca yanlış şampuan seçimleri de saçlarınızın zarar görmesine ve dökülmesine nende olabilir. Yanlış beslenme veya yetersiz beslenme halinde saçlar güçsüzleşeceği için daha yüksek oranlarda dökülmeye başlayacaktır. Yeterli vitaminlerin alınmaması saçların zayıflamasına ve kısa süre içinde dökülmesine neden olabilir. Bunun için dengeli ve düzenli besin alımı ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınması gerekir. Bu şekilde saç dökülme oranı daha da azaltılabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında saç kremlerinin yanlış kullanımı da gelir. Saç kremlerini kullanırken özellikle saç köklerine uygulanmaması gerekir. Saç köklerine uygulanması halinde saçın daha da fazla dökülmesine neden olacaktır. Saç kremi kullanmak isteyenlerin saç kremini sadece saçların uç kısımlarına uygulaması ve köklerine uygulamaması saç dökülmesinin artmamasına yardımcı olacaktır. Kökleri zayıflayan saçlar bu etkenler ile daha hızlı ve kolay bir şekilde dökülmeye başlar. Zayıflayan saçların dökülmesini engellemek için doğru şekilde uygulama ve uygun şekilde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir ve bu şekilde önlem alınabilir.

One thought on “Saç dökülmesinin nedenleri ve önlemler

  1. Peki bunu hangi aralıklarda uygulamalıyız. Fazla kullanmanın zararı var mıdır ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.